Testtömegünknek több mint a fele vízből áll, nélküle a szerveink nem tudnak megfelelően működni, de a közérzetünket is befolyásolja a hidratáltságunk. Egy kiegyensúlyozott étkezéssel – feldolgozott élelmiszerek kerülésével, friss étellel, levesekkel, zöldséggel, gyümölccsel – a napi folyadékigényünk húsz százalékát tudjuk fedezni, a többit azonban ivóvízzel kell pótolni.
Tévhitek az étkezés közbeni vízfogyasztásról
Több tévhit is létezik az étkezés mellé fogyasztott vízzel kapcsolatban, gyakran hallani például, hogy felhígítja a gyomorsavunkat és növeli a pH-értéket, amivel megnehezíti az emésztést. Az igazság ezzel szemben az, hogy az étkezés mellé fogyasztott egy-két pohár folyadéknak semmilyen káros hatása nincs az emésztésre: az étkezés közben elfogyasztott 1-1,5 deciliter víz nem hígítja fel a gyomorsavat, mert ha a gyomrunk „úgy érzi”, hogy nem tud megemészteni valamit, akkor még több enzimet kezd termelni és fokozza a gyomorsav savasságát. A vízivás nem befolyásolja negatívan a szilárd ételek megfelelő emésztését sem, mivel a víz hamarabb ürül ki a gyomorból, mint a megrágott étel.
Az étkezés közbeni vízfogyasztás előnyös is lehet
A szakemberek szerint valójában az étkezés közbeni vízivás segít az élelmiszerek lebontásában, miközben a szervezet képes felszívni a számára potenciálisan fontos tápanyagokat. Azok számára, akik hajlamosak túl gyorsan enni, szintén előnyös lehet, ha időnként egy-egy korty elfogyasztásával szakítják meg az étel belapátolását. Egyedül refluxra hajlamosaknál lehet problémás az étkezés közbeni folyadékfogyasztás, de ott is egyénfüggő ez a tünet.
Vízfogyasztás étkezéskor: segít a fogyásban
Közvetlenül étkezés előtt is javasolt meginni egy nagy pohár vizet, ez a szakértők szerint segíthet a fogyásban. Egy 2009-es tanulmány tanúsága szerint azok, akik naponta 500 milliliter liter vizet ittak vacsora előtt, átlagosan két kilót fogytak. Mindezt a Kaliforniai Egyetem nemrégiben publikált kutatási eredményei is alátámasztani látszanak, bár a tanulmány nem kizárólag az étkezés előtti, alatti vagy utáni vízivásra összpontosított, hanem összességében vizsgálták azt a tény, hogy mi történik azokkal, akik több vizet fogyasztanak naponta.
Nyugodtan igyunk vizet étkezéskor!
Ha étkezés közben megszomjazunk, akkor nyugodtan igyunk vizet! Amennyiben jó minőségű víz folyik a csapból, könnyebb elegendő vizet inni, a gyengébb minőségű csapvíz jellemzőin pedig megfelelő víztisztítóval lehet változtatni.